INkarmiel כל העסקים בכרמיאל במקום אחד מוצגים בהתאם לדרוגים שלכם

אז מה יקרה לך ב 7 השנים הקרובות?

אז מה יקרה לך ב 7 השנים הקרובות?, אוולין מרקוביץ

בכל 7 שנים, כבר מהיום בו אתם נולדים, תחוו חוויה משמעותית שתעצב את אישיותכם. בגיל 21 ה"אני העצמי" שלכם יגיע לבשלות, בגיל 28 עד גיל 35 תחוו שינוי משמעותי בחייכם ובגיל 31 החיים יציבו בפניכם אתגר לא פשוט בו תצטרכו להכריע בכובד ראש. זוהי רק טעימה קטנה מתוך הביוגרפיה- שיטת טיפול שמסייעת לכם לרפא פצעי עבר ולשנות דפוסי התנהגות בעייתיים שמעכבים אתכם תוך ניתוח אירועי עבר בחייכם.

אם הייתם נתקלים באדם המחזיק בטייטל המפוצץ "יועץ ביוגרפי", ככל הנראה הייתם חושבים שמדובר באדם המקדיש את חייו לכתיבת ביוגרפיות ומהלכי חיים של אנשים חשובים בהיסטוריה. אז זהו, שלא. אני רוצה להציג בפניכם צורת טיפול וייעוץ חדשה שהולכת וצוברת תאוצה, תחום שלוקח אתכם למסע בתוך עצמכם, מסע של הגשמה עצמית והתמודדות עם ה"אני הפנימי" שלכם. במסע הזה תלמדו שחוויות שונות שקרו לכם בחיים ואף בגלגולים קודמים שלכם הן אלו שמעצבות כיום צורות התנהגות שמאפיינות אתכם.
אוולין מרקוביץ בת 37, אם ל 3 בנות, עוסקת כיום בתחום הייעוץ הביוגרפי וגם משמשת כיו"ר הקבוצה הצפונית של עסקים עושים עסקים- במסגרתה ניתן לסיוע לעסקים קטנים כדי שיתפתחו. היא הגיעה לתחום הייעוץ הביוגרפי אחרי משבר אישי שחוותה ולמדה את התחום במשך 4 שנים. במסגרת הלימודים, למדה לטפל בבעיות של אחרים וגם בבעיות ומשברים שהיא עצמה חוותה. לקראת הסדנא החדשה שבדרך, הסכימה אוולין לפתוח בפנינו את עולם הביוגרפיה. 

"בכל 7 שנים כל אדם יעבור אירוע משמעותי שישפיע על חייו"

מבחינת הביוגרפיה, האדם בנוי לא רק מגוף פיזי הנראה לעין, אלא מארבעה גופים שונים המתעצבים במשך חייו של האדם. הגוף הראשון שנוצר הוא הגוף הפיזי. תהליך זה מתרחש מאז שהאדם נולד עד גיל 7. הגוף השני, האנרגטי, שבמהלכו מתעצב אופיו של האדם מתפתח בין הגילאים 7-14. בין הגילאים 14-21, מתפתח הגוף של התשוקות והחלומות ומגיל 21 ואילך מתפתח ה"אני"- זהו השלב בחשוב ביותר ובו מתמקדת הביוגרפיה.

"בביוגרפיה עובדים עם ה'אני'. כל אדם מכיר את עצמו וחוויות שעבר בחיים. הביוגרפיה עוזרת לכוון, לעורר את האני של האדם כדי שיפעל נכון" מספרת אוולין. "לביוגרפיה יש חוקיות, לפיה בכל 7 שנים (בכפולות של 7- בגיל 7,14,21 וכו), אדם יעבור אירוע משמעותי שישפיע על חייו. זה לא חייב דווקא להיות משהו שלילי או דרמטי, אבל כן משהו משמעותי שישנה את חייו. בייעוץ ביוגרפי, אנו צוללים לתוך האירועים החשובים האלה שיש להם השפעה קריטית וישירה על ההתנהלות היומיומית בחיי האדם. הייתה לי למשל מטופלת מעל גיל 40 שלא הלך לה בזוגיות. כשהתחלנו לחקור תהליכים חשובות שקרו לה בחיים מגיל קטן, היא הגיעה לגיל 9, שבו היא חוותה התעללות מצד ילדים בני גילה. האירוע הזה גרם לה כאילו לסגור תריס כדי לא לתת לרגשות להיכנס פנימה, היה לה מאד קשה לתת אמון באנשים ובעיקר להיפתח לגברים ופשוט לזרום בכיף בקשר. התחלנו תהליך שבמהלכו עבדנו על החלק הבעייתי ב'אני' שלה והיום היא בזוגיות מאושרת" מספרת אוולין.

"זה מזכיר לי סיפור נוסף. הגיעה אליי מטופלת בת 28. זה גיל חשוב מבחינת הביוגרפיה- גיל שממנו ועד גיל 35 מתחיל שינוי חשוב בחיים. אותה אישה הגיעה אליי כשהיא מעוניינת להתגרש מבעלה אחרי שהם עברו טיפול זוגי שלא צלח. תוך כדי טיפול, הבנו יחד שהיא טרם התגרשה כי היא חששה להכיר בן זוג חדש. כשחקרנו יחד שנים אחורה, הבנתי שהיה לה קשר בעייתי עם אבא שלה, שהביא אותה לחשוש ולפחד מקשרים עם גברים. אחרי תהליך שהתמקד בנקודות התורפה שלה ובבעיות העבר שחוותה, היא למדה לשנות את האמונות שלה ואת ההגדרה השלילית של בן זוג מראש. היא הבינה שזוגיות היא דבר חשוב מאד ובנתה לעצמה את דמות הגבר שיתאים לה ביותר. אותה אישה התגרשה, החלה לעבוד כעצמאית ושיפרה את חייה הכלכליים מאד והיום היא נמצאת בזוגיות חדשה". 


חדר הטיפוליםאיזה סוג של טיפוס אתם? המבקר? או אולי דווקא השומר החששן?

בכל אחד מאתנו יש תכונה שמאפיינת אותו ביותר. כמה פעמים אמרו לך שאתה ביקורתי מידיי או לך שאת מקובעת ושמרנית יתר על המידה? הביוגרפים מאמינים שהאישיות שלנו מורכבת מחלקים, שחלקם לעיתים בולטים יותר מהאחרים והופכים להיות מכשול או תכונה שמעכבת אותנו בחיים ומפריעה לנו. "כולנו בנויים מחלקים. באים אליי הרבה אנשים שהחלק הבולט אצלם הוא "המבקר". החלק הזה שלהם יוצא החוצה לעיתים קרובות ומנהל להם את החיים. אלו אנשים דומיננטיים בדרך כלל, שיכולים להיות יותר מדיי ביקורתיים כלפי עצמם או כלפי אחרים. יש גם הרבה "שמרנים", כאלה שלא ממהרים להיפתח בפני דברים חדשים, שפוחדים מהלא מוכר ולכן נשארים מקובעים במקום. בטיפול, אנחנו מבודדים יחדיו את החלק הבעייתי ב"אני", מדברים עליו, מנתחים, עובדים איתו. האדם שמולי פתאום מבין שסך הכל מדובר בחלק קטן ממנו, זה לא הוא עצמו, הוא יכול עם הכלים הנכונים להפריד מעצמו את החלק הבעייתי שמנהל אותו ומכביד עליו. אנשים אומרים לעצמם- 'היי, השומר הוא לא אני, אני יכול להזיז אותו כשהוא לא נח לי'".

"מבחן האדמה" של אוולין


גיל 31 בביוגרפיה הוא גיל שבו האדם ייאלץ לעמוד בפני בחירה גורלית וחשובה. לרוב זה הגיל שבו יחול "מבחן האדמה", שבו אדם יצטרך לבחור כיצד לנהוג בסיטואציה סבוכה ומשמעותית. המבחן של אוולין היה קשה במיוחד. "בגיל 31 וחצי כבר היו לי שתי בנות ורציתי ילד נוסף. כשנכנסתי להריון, כבר הייתי תוך כדי לימודי הביוגרפיה, אז ההיריון הזה היה אצלי ממקום אחר, עם תובנות אחרות והסתכלות שונה על היריון ועל החיים בכלל. יום אחד הודיעו לי שמצאו אצלי גידול גדול במיוחד ברחם- אף אחד לא האמין שההיריון הזה יצליח. החלטתי שלמרות שהחיים שלי היו בסכנה ושהסיכוי שהתינוקת שלי תצא בריאה היה קלוש, אני אקריב את עצמי עבורה, המהות של אמא בביוגרפיה היא הקרבה. התחלתי טיפולים ואז הגיע רגע הלידה שהיה קשה מאד. עברתי כמה ניתוחים ובסוף יצאתי בלי רחם. להיות בלי רחם בגיל 32 זו גזירה קשה מאד. הייעוץ הביוגרפי החזיק אותי. הבנתי שזה חלק מתהליך שייקח אותי לאימהות, השלמתי עם מה שקרה לי. הבנתי שאני כאן בשבילה, לא משנה מה הייתי צריכה לעבור בשביל זה, העיקר שאוכל לטפח אותה ולתמוך בה. אני לא יודעת אם הייתי מצליחה להתמודד עם מה שעברתי בלי הכלים של הביוגרפיה, הם החזיקו אותי".

הקשר הקרמטי בין אם לילד שלה


מבחינת הביוגרפיה, האימהות משמעותה הקרבה. הקשר של אמא ובן הוא קרמטי- משמע, זהו קשר שכדי שיצליח צריך לעבוד עליו, להשקיע בו, לתקן דברים שדורשים תיקון, לעבוד על תכונות ודפוסי התנהגות. בקרוב פותחת אוולין סדנא שתעסוק כולה בקשר שבין אמהות לילדיהן.

את עוסקת הרבה בביוגרפיה בקשר שבין אמא לילדים שלה. איך הגעת לעסוק בתחום הזה?
"לפני כחדשיים סבתי בת ה 97 נפטרה. כולנו ידענו שזה יקרה במוקדם או במאוחר. היא הייתה חולת אלצהיימר ובמשך יותר מ 10 שנים בקושי תקשרנו. אמי הייתה קשורה אליה מאד וטיפלה בה במסירות יתר. היא לא הסכימה לשחרר אותה ולתת לה ללכת, היא לא נתנה לה מרחב במשך הרבה שנים. אמא שלי לא הרגישה בטוב במשך תקופה ועשתה בדיקות, שהתוצאות שלהן לא היו טובות במיוחד. הרופא המליץ לה להתחיל לטפל בעצמה כמו שצריך. התעקשתי בפני אמא שלי שתטפל בעצמה ושתניח קצת לסבתא. יומיים אחרי שאמא שלי הבינה שהיא חייבת להקדיש זמן לעצמה ולשחרר את סבתי, סבתא נפטרה. אחרי המוות שלה, סבתי החלה להופיע לי בחלומות. אלה היו חלומות ילדות כאלה, שבהם נזכרתי בדברים שאני והיא היינו עושות יחד. בדיעבד הסתבר שגם אמא שלי חלמה על סבתא. יום אחד תוך כדי חלום, סבתי שלחה את אמי לקופסת תכשיטים שהיא חיפשה זמן רב. היא שלחה אותה לתליון מסויים, כדי שתביא לי אותו. מאז אותו תליון נמצא עליי כל הזמן. אחרי המוות שלה, הבנתי שביומיום רובינו לא מקדישים מספיק מקום לאמא, לוקחים אותה כמובן מאליו, מעריכים אותה בעיקר בשישבת.

איך הביוגרפיה עוזרת להתגבר על מכשולים ובעיות בקשר בין אם והילד שלה?
"בסדנא שלי אני מבקשת מאנשים, באמצעות דמיון מודרך, להתחבר לזיכרונות ילדות עם אמא שלהם. אני גם מבקשת מהם להביא תמונות משותפות שלהם עם אימם. בתהליך עמוק שחוזר שנים אחורה, המשתתפים חווים חוויות עם אימם בין אם היא מתה ובין אם היא חיה- חוויות כמו תחושת ליטוף, ריחות מהעבר. הרבה אנשים מגיעים עם כעסים על אמא שלהם, כעסים שקשה להם להרפות מהם, לשחרר ולסלוח. הרבה פעמים אנשים שופטים את אמא שלהם מבלי לדעת מה עומד מאחורי מעשיה- לפעמים אלו דברים שהיא לא יכולה לשלוט בהם. למשל אמא שמוסרת את הבן שלה לאימוץ- מבחינת הביוגרפיה, התפקיד של האם הוא להביא את הילד לעולם. על הקשר אחר כך אחראים שני הצדדים. אם מסתכלים על התמונה באופן רחב יותר, יכול להיות מקרה שבגלגול הקודם אותה אישה הייתה גבר ולכן אין לה בחיים הנוכחיים חיבור טבעי עם הילד. יש כל מייני סיפורים שיכולים להסביר מעשים שונים. אני עוזרת לאנשים להרפות, לשכוח מהכעסים שלהם. בסדנא כולם מתחברים לאימהות, לתמונות, כולם משתפים בחוויות משמעותיות עם אמא שלהם, אומרים לאמא שלהם דברים שמעולם לא יכלו או יוכלו להגיד לה פנים מול פנים, שופכים לפעמים כעסים.

ממש בקרוב, פותחת אוולין מרקוביץ סדנת ביוגרפיה שכוללת סדרה של 12 מפגשים אחת לשבוע, בהם תילמד חוקיות הביוגרפיה. בנוסף, יעברו המשתתפים שביעון שביעון בחייהם וינתחו את השלבים שעברו בגילאי המפתח שלהם. בסדנא ילמדו המשתתפים להרפות מפצעי העבר שמשפיעים עליהם בהווה והם ילמדו להיות היוצרים של חייהם.

לדף של אוולין מרקוביץ בפייסבוק

אולי יעניין אותך גם