INkarmiel כל העסקים בכרמיאל במקום אחד מוצגים בהתאם לדרוגים שלכם

למה החיים לא מסתדרים לי כמו שאני רוצה ? מאת: לודמילה פרידמן

למה החיים לא מסתדרים לי כמו שאני רוצה ?
זיגמונד פרויד טען שאנו בורחים מפני הפחד ונמשכים את ההנאה. איש חכם, בהתבסס על תורתו של פרויד קידם את שיטת המקל והגזר. וזה עובד, הידד! מעכשיו כל דרכי ההשפעה על האדם מתבססים על עקרון פשוט זה.

אז למה כשאנחנו רוצים להשתנות לטובה מרצוננו, זה לא מצליח לנו? להשתכר ולעשן זה מזיק, לאכול יתר על המידה – גם לא מועיל, אנחנו רוצים אהבה גדולה וטהורה ומבינים שצריך לשנות את החיים בצורה יסודית, אבל... אנחנו הורסים את הגוף שלנו בהתמדה ראויה לציון. אנחנו, אנשים בוגרים ונבונים, דוחים את הניסיונות להיות מאושרים יותר עד יום ראשון. וביום ראשון חוזרים לטעויות הישנות: מסתכסכים, מעשנים, משתכרים, מתגרשים, עוזבים מקום עבודה טוב.

אומר לכם שעקרונותיו של פרויד לא הופרו ופרויד צודק, כרגיל. אנחנו מסוגלים להוריד את רכבת חיינו מהפסים, כי זה גורם לנו הנאה, גם אם מעוותת.

אז למה החיים לא מסתדרים, בכל זאת?

יש את עקרון "התועלת המשנית". המילה תועלת מסמנת במקרה זה תגמול שאנחנו מקבלים גם ממעשים רעים והרגלים מגונים. למה משנית? כי זו תועלת שאינה בולטת ממבט ראשון. אבל הם יכולים לשחק תפקיד בחיי האדם

למשל, אדם בן 40 עם מחלת ריאות רצינית מעוניין להפסיק לעשן. תחזיות הרופאים מפחידות, השיעול מתחזק והאדם מבין שזה מזיק. אבל הוא לא יכול לעשות דבר. האם יש כאן תועלת? כן! כשאותו אדם עישן לראשונה בגיל ההתבגרות, הוא הרגיש חזק, בוגר, מוצלח ומכובד. לכן מבחינת התת מודע להפסיק לעשן עבורו – זה להפוך לילד חלש, וחסר כוח רצון. ולכן כשהוא עושה ניסיונות של יום ללא סיגריה הוא מאבד מסימני הכבוד הללו. ולכן יש לנו אדם חזק, בוגר, מוצלח ומכובד שהורס את בריאותו.

הנה עוד משהו: לאישה יש הרבה טענות כלפי בעלה. היא נמצאת בסכסוך מתמיד אתו, "חופרת" לו, הוא לא משביע את רצונה. משכורת נמוכה, שמנמן, מקריח, במיטה "לא משהו". לא משהו באופן כללי. נושאי הילדים והדיור לא מחזיקים אותה, אבל היא לא מעיזה לעזוב אותו. לכן היא "חופרת" לו שנה אחר שנה. יש לו תועלת משלו, זה ברור. ומה עם התועלת שלה? זו יכולה להיות העובדה שלצדו היא מרגישה אישה "שווה", נחשקת ומבוקשת. למה היא לא עוזבת? כי במעמקי נשמתה היא חושבת שהיא ריקה מתוכן. אם תגיע לידיו של גבר מצליח, כל התסביכים והחסרונות שלה יתגלו בחברתו. לכן החיים לצד השמנמן האפרורי לא נעימים לה, אבל היא נהנית מתחושת העליונות בהשוואה אליו.

במה מדובר? בלשים טובים ואוהבי סיפורי הבלשות יודעים שיש לחפש אחר פושע בקרב אלו שהפשע מביא להם תועלת. במקרה שלנו יש לומר כי אנחנו עושים שטויות בחיים בגלל שיש בהן הנאה, גם אם היא טיפשית. זוהי התועלת המשנית.

לפעמים לאדם קשה ורע , אבל הוא לא מתכוון לשנות דבר. הפירוש הוא שבביצה שבה הוא רובץ הוא מרגיש בנוח – וזו תועלת.

אז מה עושים?

אם החיים לא מסתדרים, אם אתם רוצים לשנות את עצמכם או את האחרים – חפשו אחר תועלת. כשתמצאו את התועלת, תמצאו סיבה לצרותיכם. ואחרי זה תשוו את האושר שאתם מוותרים עליו בכך שאינכם משתנים וההנאות הקטנות שיש לכם עכשיו. אם תפנימו את ממדי האובדן הרב וההנאות המעטות – לדעתי, תרצו לשנות את חייכם.
אז קדימה –לדרך!
איחולי שגשוג והצלחה,
לודמילה פרידמן

אולי יעניין אותך גם