INkarmiel כל העסקים בכרמיאל במקום אחד מוצגים בהתאם לדרוגים שלכם

הורים במשגב זועמים על ביטול הסיוע לגנים

הורים במשגב זועמים על ביטול הסיוע לגנים
טוענים שהעניין הובא לידיעתם כעובדה מוגמרת: "מצפים ליותר שקיפות. בכל פעם מקצצים בחינוך, ציפור נפשנו". המועצה: "ההחלטה התקבלה על ידי ועדה ציבורית-מקצועית"
הפתעה לא נעימה חיכתה בסוף השנה להורי הגנים במשגב: המועצה המקומית הודיעה לגננות כי הוחלט להפסיק את תוכנית קרן קרב בשנה הבאה, והתושבים ששמעו על כך מהגננות, מנסים לבטל את רוע הגזרה: "היה כאן סוג של מחטף. לא ידענו על כך. בכל פעם מקצצים בחינוך".

מערכת החינוך במשגב קסמה לרבים, ובזכותה העתיקו לא מעט משפחות את מגוריהן לתחומי המועצה. ואולם, בשנים האחרונות סובלת המערכת מלא מעט קיצוצים.

היוזמה של משרד החינוך ושל קרן קרב פועלת לשינוי חינוכי וחברתי, לצימצום פערים ולעידוד שוויון הזדמנויות בחברה באמצעות פעולות העשרה והעצמה במערכת החינוך. בגנים במשגב נהנו הילדים משעתיים בשבוע של פעילות העשרה על ידי מפעיל חיצוני. את התוכנית מממנים המועצה, ההורים והקרן.

בסיום שנת הלימודים שלחה המועצה מייל לגננות והודיעה להן על ביטול התוכנית, ואלה סיפרו על כך להורים. יואב נמרון מקורנית, אב לילדה: "היתה תחושה של מחטף. במקרה שמענו על זה מהגננות, שקיבלו על כך מייל המועצה. ככה לא מקבלים החלטות.

"מעבר לביטול התוכנית, המכעיס כשלעצמו, לא היתה לנו אפשרות להגיב. העניין יצר באז רציני. פנינו למחלקת החינוך, ולאחר שבוע וחצי המועצה שלחה מכתב רשמי על ביטול התוכנית. אנו מצפים ליותר שקיפות".

ארז סבג מקורנית, אב לילד: "בכל פעם מסבירים לנו שהמדינה מקצצת ושאין מה לעשות, אז אנו רוצים לכל הפחות להשתתף בהחלטות ולתעדף ממה יקצצו. החינוך, למשל, חשוב לנו יותר מפסטי-פארק. בכל פעם חותכים לנו בחינוך, שזה ציפור נפשנו. ראש המועצה, רון שני, טען שהיו דיונים וגם ועדה ציבורית, אבל לא ראינו פרוטוקול ולא שמענו על כך".

ביישובים הערביים התוכנית תתקיים גם בשנה הבאה. סבג: "לא ברור מדוע ילדינו לא ייהנו, בעוד שהילדים ביישובים הערביים והבדואיים השכנים ייהנו מקרן קרב".

מנהלת החינוך הקדם יסודי במועצה, ענת בן ארי: "לגנים היהודיים יש תוכנית העשרה שונה מאשר בגנים הערביים והבדואיים, ולכן הקיצוץ נעשה רק בגנים היהודיים".

נמרון: "אנו רואים בביטול התוכנית פגיעה בסל השירותים המגיע לנו. התחושה היא שהחתך הסוציו-אקונומי של משגב פוגע בנו. מקצצים לנו בשירותים, אבל מעלים את המיסים. הגענו הנה ממניעים של ציונות ומהרצון לחינוך טוב, ומסתבר שאנו משלמים על זה ביוקר. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה העלתה את משגב בדירוג מאשכול 6 ל-7. התוצאה הישירה היא קיצוצים, ומתחילים לראות את התוצאות בחינוך".

סבג: "אנו פועלים מתוך רצון לעשות את הדברים טוב יותר ולהביא לשיפור החינוך במשגב. לא ייתכן שיבטלו רק לנו, ללא התחשבות בדעתנו וגם ללא ידיעתנו".

מהמועצה נמסר: "בעקבות העלייה בדירוג, מאשכול 6 ל-7, בוצע קיצוץ רוחבי ברוב תקציבי המדינה למשגב. הקיצוץ בחינוך נדחה וצומצם ככל שניתן. אנו רואים בחינוך תחום ליבה, ותקציבו עומד על כ-55 אחוז מכלל תקציב המועצה. הוא מהווה החלק הגדול והמשמעותי ביותר בפעילותנו, ואנו בוחנים כל שינוי בתחום זה בזהירות רבה. עם זאת, דווקא משום היקפו הרחב, לא ניתן היה להשאיר אותו מחוץ לתוכנית הצימצומים.

"ההחלטה היכן לקצץ התקבלה על ידי ועדה ציבורית-מקצועית, שכללה עובדי מועצה - כספים, חינוך, מנהלי בתי ספר ועוד - נציגי ועדת הכספים וחברי מליאה. הדיונים לא היו קלים, והיה ברור שכל החלטה תפגע באוכלוסיית תלמידים זו או אחרת. בסופו של דבר, משיקולים רבים, התקבלה ההחלטה לקצץ בפעילות ההעשרה של גני הילדים. ההמלצה אושרה במליאת המועצה".

מתוך YNET


אולי יעניין אותך גם