INkarmiel כל העסקים בכרמיאל במקום אחד מוצגים בהתאם לדרוגים שלכם

כרמיאל: הכוריאוגרף גברי לוי נכשל באודישן

"לא יודע על סמך מה החליטו". גברי לוי צילום: ויקיפדיה
הכוריאוגרף גברי לוי (77) לא הצליח לעבור את השלב הראשון של הוועדה לבחירת המנהל האמנותי של פסטיבל המחול בכרמיאל. לוי פנה במכתב למבקר המדינה ולעירייה. מנכ"ל הפסטיבל: "הוא לא הציג רעיונות מהפכניים ומרעננים".

משרד מבקר המדינה קיבל לאחרונה תלונה שהגיש הכוריאוגרף גברי לוי על התנהלותה של ועדת האיתור למציאת מנהל אמנותי לפסטיבל כרמיאל. בנוסף, תקף השבוע לוי בחריפות את הוועדה, לאחר שנופה כבר בסיבוב הראיונות הראשון בטענה שהוא לא מתאים לדרישות התפקיד.

חודש וחצי לאחר שעיריית כרמיאל פירסמה "קול קורא" לתפקיד המנהל האמנותי של פסטיבל המחול, נסגר לפני שבועיים חלון ההזדמנויות להגשת מועמדות לתפקיד.

בעירייה סירבו לפרסם כמה כוריאוגרפים הגישו את מועמדותם, אך מקורבים סיפרו כי מדובר בכ-13 מועמדים, שלאחר הסינון הראשוני צומצם מספרם לחמישה, בהם המנהל האמנותי היוצא, שלמה ממן, ששימש בתפקיד ב-15 השנים האחרונות.

השבוע נודע ל-mynet, כי אחד המתמודדים שלא עבר לשלב השני הוא איש המחול הוותיק גברי לוי (77), בעל רזומה עשיר במיוחד בתחום. לוי החל את דרכו בלהקת "עלומים פתח תקוה" והיה שותף בהקמת הלהקות "כרמון", "הצברים" ו"שלום 1976".

בנוסף, הדריך לאורך השנים להקות מחול רבות בכל הארץ ועסק בהפקת טקסי המכביה ה-13 וה-14, כינוס הפועל ה-15 והכוריאוגרפיה למופע האירוויזיון בשנת 1979. במהלך השנים הוא אף זכה בפרסי "כינור דוד" ו"ורד הכסף" על פעילותו, אלא שכל אלה, כך נראה, לא הותירו רושם על ועדת האיתור, שהחליטה לפסול את מועמדותו כבר בשלב הראשון.


גברי: "אולי אין לי נסיון"

"אכן, הגשתי מועמדות, אבל כשהגעתי לראיון אמרו לי שאני לא מתאים לתפקיד, מבלי לפרט מה הסיבות", סיפר לוי השבוע. "אני לא יודע על סמך מה החליטו. אולי אני לא מנהל אמנותי טוב, אולי אין לי ניסיון, אולי לא עשיתי כבר שתי מכביות ואת כינוס הפועל והאירוויזיון?".


אתה נשמע מאוד פגוע מההחלטה.
"ברור. נפגעתי מכך ששני אנשים אומרים לי שאני לא מתאים. אחד מהם רקד אצלי 40 שנה ורק לפני חודש הפסיק לרקוד, והשני היה מנהל גדול ב'סוזן דלאל', וגם הוא עבד אצלי פעם. השאלה היחידה שהם שאלו אותי בראיון היתה: 'למה אתה צריך את זה, גברי?' זה נשמע למישהו הגיוני ונורמלי? זו פשוט בושה וחרפה".

ההחלטה על קיום המכרז התקבלה בעקבות דוח חריף של מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, שהכתיר את הפרק שעסק בנושא הפסטיבל במלים: "החגיגה נמשכת".


מבקר המדינה בודק

לטענת לוי, יממה לאחר שהודח מרשימת המועמדים יצר עימו קשר אחד מחברי הוועדה, שטען בפניו שהוועדה מעוניינת להשאיר את ממן בתפקידו. המידע הזה עורר את זעמו של לוי, שהחליט שלא לשתוק ופנה במכתב לראש העיר, עדי אלדר, ולמבקר המדינה.

לוי: "פניתי במכתב לראש העיר ולמבקר המדינה מכיוון שהבחור הזה התקשר אלי יום אחרי שהודיעו לי שאני לא ממשיך ואמר לי: 'גברי, הם רוצים להשאיר את שלמה ממן, והם יודעים שאתה מתמודד חזק ולכן הוציאו אותך מיד'. הוא הודה גם שאני יותר טוב מכל מי שהציע מועמדות, ואמר: 'אין פה מישהו שמגיע לציפורניים שלך', והוסיף שהוא שוקל להתפטר".

ואם יקראו לך לראיון נוסף?
"אני כבר לא רוצה להיות שם, וגם אם יציעו לי מיליון דולר, לא אקח את התפקיד הזה, אבל החוצפה הזאת שהיתה להם - להגיד לי שאני לא מתאים? תבואו, תגידו 'יש לנו מישהו שאנחנו אוהבים ובחרנו' - בסדר גמור, אבל להגיד לי שאני לא מתאים זה מצחיק. הם מביישים את עצמם".

יצוין, כי חבר הוועדה שאת שמו ציין לוי כמי שאמר את הדברים, לא ענה לפניות mynet.

ממשרד מבקר המדינה נמסר: "מכתב בנושא מגברי לוי אכן הגיע לידי מבקר המדינה. על פי נוהלי העבודה הקבועים במשרד, המכתב הועבר ליחידה המופקדת על ביקורת עניינים אלה לצורך בחינה ראשונית. בהתאם לתוצאות הבחינה הראשונית, יוחלט לגבי ההמשך".


"אנשים מברברים"

מנכ"ל הפסטיבל, אהרון סלומון, ניסה להסביר את ההחלטות שהביאו להדחתו של לוי מרשימת המועמדים, וטען כי בראיון שנערך עימו
לא הציג לוי רעיונות מהפכניים וחדשניים, ולכן נפסל. "מבחינתי, זה לא מכרז, אלא ועדת בדיקה, שהקמתה היא רשות ולא חובה, מכיוון שמנהל אמנותי פטור מכל מכרז", אמר סלומון. "השנה החליטו ללכת על צעד כזה, כי המנהל האמנותי משמש בתפקידו הרבה זמן ורוצים לבדוק אם יש מישהו עם רעיונות חדשים, או שהמנהל האמנותי שלנו בסדר ואין מי שיחליף אותו. לכן ההנהלה שלנו הקימה ועדת בדיקה, ואנחנו רוצים לעשות את זה בצורה הכי רצינית שיש.

"לוי לא הציג לוועדה רעיונות מהפכניים, חדשים ומרעננים. הוא בא וסיפר על העבר שלו, ולא היתה התרשמות בקרב הוועדה שיש פה משהו חדשני. לכן, הוחלט פה אחד שהוא לא יעבור שלב".

על הטענה של לוי שגורם בוועדה צילצל אליו למחרת הראיון וטען בפניו שהמכרז מוטה, אמר סלומון: "אני צוחק, כי איך בן אדם אומר דבר כזה? בוועדה יושבים אנשים רציניים, שאני לא מאמין שהיו עושים דברים כאלה".

"אני לא יודע עד כמה יש באמת תחושה כזאת. אם לממן עצמו אין תחושה כזאת, אז למה היא נמצאת אצל אנשים אחרים? אנשים מברברים. אז אמרו, מה אני אעשה. בוא נחכה עוד שבוע ונראה מה יהיה. אחרי הכל, אף אחד לא אמר שממן נכשל או לא היה מוצלח בתפקידו. הטענות היחידות היו למבקר המדינה, שהציע שננסה לחפש מועמד אחר ולבדוק אופציות".


כלומר, מבחינה אישית היית שמח לראות את ממן ממשיך בתפקיד?
"מבחינתי, בשמחה. אנחנו מסתדרים טוב, ומן הסתם יהיה לי הרבה יותר נוח לעבוד איתו, אבל אני לא קובע בנושא הזה".

סלומון עידכן, כי עד לסוף השבוע אמורה הוועדה להתכנס ולקיים את יום הראיונות השני לחמשת המועמדים שעברו לשלב הבא, בהם ממן: "לא מן הנמנע שלאחר יום הראיונות הזה יהיה עוד סיבוב. הוועדה סוברנית להחליט כראות עיניה".


"לגברי יש פליטות פה"

שלמה ממן מתכונן בימים אלה לסיבוב הראיונות השני: "זו הפעם הראשונה שאני שומע על הסיפור הזה. אני מאוד מופתע שדבר כזה קרה. אני וגברי חברים טובים. אין בינינו שום סיכסוך או חילוקי דעות. בגלל זה אני מאוד מופתע. אבל זה מתאים לגברי לוי. יש לו פליטות פה ושליפות מהמותן בלי חשבונות לאף אחד".

אתה חושש שדיבורים על מכרז שמוטה לטובתך לכאורה, עלולים לפגוע בסיכויי הבחירה שלך?
"אני מקווה שלא, אבל המצב הזה בלתי אפשרי. נוצר מצב שאם אני לא זוכה, אני בצרות, ואם אני כן זוכה, אני גם בבעיות, כי יגידו שזה תפור, אז אני לא יודע איפה לשים את עצמי. מה שאני יודע זה שאני רוצה לזכות".

בעיריית כרמיאל דוחים על הסף את הטענות שהעלה לוי. מהעירייה נמסר: "ראשית נבקש להבהיר, כי לגברי לוי זכויות גדולות מאוד בתחום המחול בישראל, וזה עשרות שנים הוא מוכר ומוערך על ידי כל הגורמים העוסקים במחול בכלל, כמו גם בפסטיבל המחול כרמיאל. ראש העיר, עדי אלדר, אכן קיבל עותק ממכתבו של לוי, אך הוא לא מתערב בהליך הבחירה המקצועי, הנמצא בעיצומו".

"הטענה של גברי לגבי כשירות המכרז לכאורה, אינה ראויה להתייחסות, שהרי החלטת הפסטיבל לקבוע ועדה לאיתור מנהל אמנותי היתה יזומה. לא חלה על הפסטיבל החובה להוצאת מכרז לניהול אמנותי. ועדת האיתור מצאה כי כישוריו וניסיונו של לוי מבורכים ומוערכים, אולם אינם מתאימים לצורכי הפסטיבל".

מתוך YNET

אולי יעניין אותך גם